• Reklama

Sandero 1,2 LPG - skúsenosti a problémy

* Sandero * Stepway

Sandero 1,2 LPG - skúsenosti a problémy

Příspěvekod marecek666 » sob čer 22, 2013 2:41 pm

Po dlhom čakaní som sa konečne dočkal - Sandero Arctica 1,2 16V LPG. Po prevzatí vozidla z predajne som bol očarený v podstate všetkým. No na druhý deň prišlo vytriezvenie a všetko sa to začalo. LPG začalo robiť problém. Postupne som prišiel na to, že keď som naštartoval studený motor tak po zohriatí preplo LPG bez problémov. No keď som išiel niekam do mesta napríklad na nákupy tak 2-4 štartovanie (zohriateho motora) už LPG namiesto prepnutia zostalo blikať a pípalo - čo podľa manuálu signalizuje chybu LPG a je nutné navštíviť autorizovaný servis. V autorizovanom servise samozrejme ešte nemali aktualizovaný software na to aby vedeli prečítať riadiacu jednotku a teda bolo potrebné čakať (cca 3 týždne). Po tom ako dostali aktualizáciu tak vyčítali hneď niekoľko chýb (ABS, systém GPL, okruh elektroventilu nádrže, obvod snímača teploty kvapalného plynu, okruh snímača teploty plynu, tlak kvapalného plynu, okruh elektroventilu nádrže - všetko buď skraty alebo chyby vierohodnosti signálu). Po ich vymazaní problém samozrejme pretrváva naďalej s tým, že sa objavil ďalší vážny problém - štartovanie zohriateho motora. Väčšinou už 3-4 štart robí problém, motor nechce naštartovať. Štartér točí ale motor nechce naskočiť - točí naprázdno ako keby nemal palivo. Naskočí až na cca 5-7 pokus. Pritom som si všimol, že tento problém štartu sa objaví väčšinou vždy po tom, keď predchádzajúcu jazdu vyhodilo chybu s LPG a nechcelo prepnúť z benzínu do LPG. Skúšal som už všeličo s prepínaním LPG - štartovať v móde benzín a potom ručne prepnúť do automatického režimu kedy má prepnúť na LPG - pred odstavením ručne prepnúť naspäť do režimu benzín a tak vypnúť motor. Alebo nechať stále zapnutý automatický režim kedy sa štartuje na benzín a po zohriatí sa samo prepne do LPG. Chyba proste pretrváva stále. Dokonca som pár dní vôbec nepoužíval LPG (prepínač zapnutý v režime benzín - oranžová kontrolka svieti a ostatné sú zhasnuté) no problém so štartovaním sa objavuje stále. Teraz keď sú horúčavy tak je to každý deň. A najnovšie ten ukazovateľ s prepínačom benzín/LPG začal tak blbnúť že po tom ako začne signalizovať chybu tak zhasne, alebo na striedačku rozsvieti červenú diódu (prázdna nádrž) a za pár sekúnd všetky zelené (plná nádrž) a za pár sekúnd zase červená a tak dookola potom zhasne a už sa nerozsvieti nič (ani diódy LPG ani dióda benzín). Ďalej občas po vyradení rýchlosti (počas jazdy v meste keď napríklad zastavím na križovatke) sa otáčky motora dosť zvýšia oproti otáčkam, ktoré boli pri zaradenej rýchlosti aj na 10-15 sekúnd. Inokedy po naštartovaní motor do pár sekúnd zhasne. V autorizovanom servise najprv skúšali nastaviť tlak na splynovači no nepomohlo to. Ďalej skúsili vymeniť splynovač a ani to nepomohlo. Teraz idú skúsiť nahrať update riadiacej jednotky a uvidíme či to niečo vyrieši. Dúfam, že áno lebo už sa to ťahá takmer 2 mesiace a už mám z toho všetkého poriadne nervy.
Ďalej pred pár dňami som po jazde zistil, že na strane vodiča niečo vytekalo na zem. Keďže som mal počas jazdy zapnutú klimatizáciu tak som si myslel že je to len vyzrážaná voda, no tá tekutina bola mastná ako olej. Ďalej som si všimol, že na druhý deň keď som mal zapnutú klimatizáciu tak sa mi čelné sklo v strede v dolnej polovici orosilo z vonkajšej strany. Po zotretí sa opäť do pás sekúnd orosilo. Po odstavení auta som našiel na spoji jednej hadice od klimatizácie cca 1cm prstenec mastnej tekutiny (spoj kde je na tú hrubú gumenú hadicu nalisovaná plechová koncovka ktorá ďalej pokračuje niekde do priestoru palubovky). V servise som teda dal prekontrolovať klimatizáciu, že či cez ten spoj neuniklo chladivo no tam mi povedali, že klíma pracuje ako má. Pritom teraz je citeľne slabšia ako bola počas prvých dní keď som ju na skúšku zapol. Takže neviem čo teraz s tým.
Ďalej počas prvého mesiaca bola potrebná výmena mechanizmu vyťahovania okna na spolujazdcovej strane.
Dnes najnovšie keď som konečne po 8 pokuse naštartoval tak sa rozsvietila kontrolka ESC/ASR a spoločne s ňou výstražná multifunkčná kontrolka - podľa ktorej by som mal čo najskôr opatrnou jazdou navštíviť servis. Tak teraz neviem či to všetko má súvis s tým, že riadiaca jednotka má zlý software a preto je všetko zblbnuté alebo je to auto nepodarok a je tam zbabraných hneď niekoľko vecí čo by nasvedčovalo niečo o kvalite použitých súčiastok resp. o "odbornosti" montáže.

Momentálne mám najazdených niečo cez 3200km z čoho cca tretina boli jazdy z/do servisu. Ak máte niekto nápady čo iné okrem riadiacej jednotky by to mohlo byť tak prosím napíšte, lebo už som v koncoch. Zaplatil som za auto plnú sumu v hotovosti a toto takmer 2-mesačné trápenie mám ako odmenu za to, že som išiel do nového auta. Pritom práve preto som chcel nové aby som sa vyhol problémom s jazdenkou z bazáru. Predtým som mal starú feliciu 1,3MPi a aj keď sa rozpadávala tak motor naskočil vždy či boli letné horúčavy alebo bol mráz, či to bolo 1x za deň alebo aj 10x za hodinu. Teraz namiesto radosti z nového auta sa bojím, čo sa ešte ukáže a hlavne čo bude v zime keď budú poriadne mrazy.
marecek666
Uživatel
Uživatel

Poďakoval som: 0 krát
Poďakovali my: 0 krát
Blog: Zobrazit blog (0)
Typ auta: Sandero Arctica 1,2 LPG

Reklama

Re: Sandero 1,2 LPG - skúsenosti a problémy

Příspěvekod nunicek » sob čer 22, 2013 8:21 pm

Každá LPG zastavby se musí po pár tis km doseřidit. Celkem sem nechával dat LPG do 4 vlastnich aut a vždy to na zacatku blblo, bylo potřeba zajed po servisu a oni to doladily. V servisce od LPG más urcite napsano že prvni kontrola má byt po cca 1000-5000 km. Mimo jiné spatne seřízeny plyn dokáže pekne rozhodit i benzinovou řidici jednotku (vlastní zkušenost) a od toto ty špatné starty apod.
Dacia Sandero 1,4 + LPG Elpigas l Ambiance l Modrá Extreme l 2010 l 57 000 km
Chevrolet Epica 2,5 V6 Automat + LPG Magic 3 l 2006 l 151 000 km

...pouze mrtvé ryby plavou podle proudu
...a proto mám Dacii a ne VW
nunicek
Dárce
Dárce

Obrázky: 12
Poďakoval som: 6 krát
Poďakovali my: 22 krát
Typ auta: Sandero 1.4 LPG
Prodejce vozu: Kudrna Humpolec
Oblíbený autoservis: Vlastní garáž

Příspěvekod marecek666 » sob čer 22, 2013 8:33 pm

áno súhlasím, ale toto je problém ktorý sa objavil hneď na druhý deň po tom ako som nové auto zobral z predajne a malo najazdené 7 km - pripomínam že LPG nie je dorábané ale je z fabriky od Dacie. V deň kedy som ho bral ma teda nenapadlo skúsiť po meste aj niekoľko štartovaní za tepla :? urobil som len jednu skúšobnú jazdu (štart zo studena) a všetko sa zdalo že je OK. V papieri o prehliadkach LPG nemám nič, prvá prehliadka 20tis/1rok a nič iné. U predajcu som sa pýtal ako je to s LPG keďže je to model s fabrickým LPG, odpoveď žiadna konkrétna. Nevedia o tom, že by sa niečo také riešilo.
marecek666
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod bitner » sob čer 22, 2013 10:46 pm

Ma najeto 3200 km, to ma byt uz davno odladene. Problem bude zavaznejsi.
Spatne startovani za horka bych skoro pripsal Euru 5. Me to dela taky a delalo mi to i bez LPG. Nicmene nahodim to na drc, v tom je rozdil. Ale ten rozbeh je podivny - sbira se to vlastne od nuly - je to takove "elektronicke". Kdyz ted bylo fakt vedro, mel jsem klimatizaci na dve, tak auto nechtelo moc jet. Druhy den bylo o 3 stupne mene a auto jelo jak z praku.
Podle me RJ zmatena jak Goro pred Toklem.
Mlzeni vnejsi strany skla je prirozene za podminky, ze tou klimou ochladis vnejsi stranu pod aktualni rosny bod. To nema s funkci klimatizace nic co delat.
Zpet k LPG - tohle ti nezavidim. Cert vi, co tomu je. Pro me je to dalsi dukaz, ze LPG z vyroby neni zas takova vyhra, jak se nekteri tvari. Kdyz do toho pak v autorizaku cumi jak husa do flasky, tak je cela zaruka na dve veci.
Sandero 1,6 8V @62 kW, Arctica, základní červená "DRÁKULA", LPG
Logan 1,2 16V @53 kW, Arctica, základní bílá "ICE QUEEN", LPG
bitner
Psavec
Psavec

Poďakoval som: 7 krát
Poďakovali my: 3 krát
Typ auta: Nissan Sandero 1,6 LPG

Příspěvekod nunicek » sob čer 22, 2013 11:18 pm

Ono se to SAMO neseřidi!!! Byl si na seřizeni plynu a po kolika km?

nunicek
Dárce
Dárce

Příspěvekod monzi05 » ned čer 23, 2013 1:36 am

Mne sa včera stalo to isté. Mám najazdených 9600km. Zblblo mi to tak že to pipalo, keďžeje teplo tak som si ppovedal ze mam asi malo plynu a len mi zle ukazuje indikátor. Šiel som na Slovnaft a natankoval. Po natankovani mi kontrolky zhasli, potom sa zasvietili potom zhasli a tak to blblo ale tak nechal som to tak a asi po minúte sa to všetko spamatalo a ide. Zatiaľ sa mi to stalo len raz a odvtedy ešte nie a to som dnes behal s autom habadej. Každopádne ak prídeš na to co to je napíš mi prosim aby som im to potom v servise mohol povedať pretože viem ako to tam chodí. Nezistia 100x nnič a potom ked sa človek na.... A vynada tak zrazu je závada odstránená
monzi05
Uživatel
Uživatel

Typ auta: Sandero 1.2 LPG

Příspěvekod sarusian » ned čer 23, 2013 10:05 am

mam feldu lpg, ale nie sekvencne lpg, ale obycajne - par krat sa mi stalo, ze ak bol teply motor, tak som nenatocil - z velkej vatsiny to boli pripady, led som bol pred krizovatkou a lpg malo dobre otacky aj teplotu na prepnutie a zacalo prepinat na lpg, ale ja som si to nevsimol, tak som otacky ubral a motor vtedy zdochol - ihned nastartovanie nemozne, starter tocil ako divy, motor kuckal a nic,aj ked som mal to v benzine, po case som pozorovanim zistil, ze po zdochnuti motora bezninovu cestu paliva blokuje este 1-2 minutky bud nejaky bezpecnostny ventil, alebo priamo RJ lpg - mozno 2x sa mi to stalo aj tak, ze som vypol motor ale hned som potreboval niekde ist a nastartujem a znovu starter toci a nic - vtedy manualne prepnem na benzin, pockam 1-2 min. a natocim bez problemu - ked som to pochopil, ako moj system funguje, tak uz som s lpg nemal problem - neviem, ci taky postup poriesi tvoj problem - kedze mas sekvencne tusim tartariny, ja mam lovato loveco 01 - tu je kazda rada draha - naviac by s tym pohla montazna firma, ktora montuje ten system, problem je, ze by si si to musel zaplatit, a pokial by sa o tom dozvedeli v autorizaku, tak by ti povedali, ze to bol nautorizovany zasah a pada zaruka, ale to, ze to oni nevedia vyladit, tak to je daco ine - ide o to, ze oni to len servisuju, ale nemontuju, cize nemaju s tym skusenosti

-- ned čer 23, 2013 10:56 am --

k tej olejovej tekutine na strane spolujazdca - kedze pises, ze klima ide citelne horsie - nebude to nahodou unik oleja z kompresora klimy ? netusim,kde sa nachadza kompresor v sandere - treba zistit
sarusian
Psavec
Psavec

Poďakoval som: 1 krát
Poďakovali my: 5 krát
Typ auta: sandero

Příspěvekod marecek666 » ned čer 23, 2013 11:15 am

To ze po vypnuti motora nieco blokuje privod paliva mi tiez napadlo. Lebo ako som pisal, starter toci, no motor ani nezakasle ze by sa chytal - pretaca ho naprazdno. Lenze u mna je jedno ci pockam 1-2 minuty alebo aj polhodinu. Proste chce to niekolko pukusov a potom ako keby sa to dalo dohromady a zazracne nastartuje bez problemov. Kedze to robi od zaciatku kedy auto malo najazdenych 7 km tak to asi nikto nenastavoval a v autorizovanom servise to nevedia. Najhorsie je ze ani iny servis ktory robi LPG to nevie, tam mi narovinu povedal ze to nema zmysel skusat lebo do riadiacej jednotky sa nedostane pretoze je zamknuta a navyse aj keby to vedel tak by som prisiel o zaruku. Udajne to uz ma vyskusane a ze maloktore nove Sandero vie precitat. Pritom ma original software LandiRenzo.
marecek666
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod nunicek » ned čer 23, 2013 3:00 pm

Nechat seřidit tlak v reduktoru a ve vstřikovaci lište, upravit bohatost směsi ta může za ty špatné opakované starty. Všechy tyto problémy sem zažil i ja vždy po přestavbe, pak se vše doladilo a byl klid

nunicek
Dárce
Dárce

Příspěvekod marecek666 » ned čer 23, 2013 3:51 pm

Tak dakujem za navrhy. Skusim dohodnut v servise, ze ked uz to nevedia tak nech mi povolia ist niekam kde to budu vediet nastavit lebo skoda by bola vratit to auto predajcovi len preto ze je LPG zle nastaveny. Ak je to skutocne len v tom nastaveni a nie je tam nic vadne.
marecek666
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod bitner » ned čer 23, 2013 4:19 pm

Samo "se to nedoladilo" a to bude ten nejvetsi problem.
Vypada to, ze by si s tim poradili asi jenom ti, co to montovali, a to je trosku z ruky, predpokladam.
Sandero 1,6 8V @62 kW, Arctica, základní červená "DRÁKULA", LPG
Logan 1,2 16V @53 kW, Arctica, základní bílá "ICE QUEEN", LPG
bitner
Psavec
Psavec

Poďakoval som: 7 krát
Poďakovali my: 3 krát
Typ auta: Nissan Sandero 1,6 LPG

Příspěvekod PaTER » ned čer 23, 2013 5:17 pm

Ahoj mám taktéž sandero na LPG. Podobný problém se mi stal pouze jednou a to při tom, když jsem přebíral vozidlo. Od té doby jezdí zatím bezchybně. Jezdím na LPG již skoro 20 let a to co popisuješ mi nepřijde jako problém LPG. Jestli na plyn auto jede, tak potíž bude spíše v řídící jednotce. Nestartovani může být otázkou funkčnosti benzínového čerpadla. Taky je otázka, kolik benzínu mas v nádrži.
Je smutné mít s novým autem tolik potíží hned na začátku. Já mám najeto jen asi 1000 km a teď jen doufám, že mě tyhle potíže mnou. Držím Ti palce, ať to dobře dopadne.
Dacia Sandero Arctica 1.2 16V LPG Modrá navy (6/2013), tempomat, Nedia NAV
Obrázek(spotřeba platí pro LPG)
PaTER
Uživatel
Uživatel

Obrázky: 2

Příspěvekod marecek666 » ned čer 23, 2013 5:26 pm

Benzínu mám v nádrži takmer full. Keď mi to na plyn prepne tak auto ide normálne. Síce občas ťažkopádne (problém sa rozbehnúť bez nutnosti výrazne pridať otáčky v porovnaní s rozbehom na benzíne) ale ide a ťah má dobrý.
marecek666
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod PaTER » ned čer 23, 2013 10:13 pm

marecek666 píše:Benzínu mám v nádrži takmer full. Keď mi to na plyn prepne tak auto ide normálne. Síce občas ťažkopádne (problém sa rozbehnúť bez nutnosti výrazne pridať otáčky v porovnaní s rozbehom na benzíne) ale ide a ťah má dobrý.

Pokud to má tah na plyn a jede to v pohodě, problém skutečně bude někde v řídícím systému. Právě to přepínání je řízeno elektronicky a tam bych hledal problém. Vyměnit zplynovač, pokud auto táhne, je nesmysl. Nemůžeš-li nastartovat, rozhodně není závada ve zplynovači. Mohlo by to třeba být to, že přepínací ventily nefungují dobře - a tak při startování, zvláště zahřátého motoru, motor nenaskočí, protože tam jde jak benzín, tak plyn a prostě se dusí. Ale to jen "nahlas" uvažuji.
Dacia Sandero Arctica 1.2 16V LPG Modrá navy (6/2013), tempomat, Nedia NAV
Obrázek(spotřeba platí pro LPG)
PaTER
Uživatel
Uživatel

Obrázky: 2

Příspěvekod marecek666 » pon čer 24, 2013 3:44 pm

Dnes som bol v servise kde do riadiacej jednotky nahrali aktualizovaný software. Zatiaľ sa chyba s prepínaním do LPG neobjavila a aj to štartovanie zohriateho motora sa zlepšilo. Takže dúfam, že už bude po problémoch. Budem to ďalej sledovať a uvidíme či už to bude OK.
Len tak na uváženie: keďže Renault vydal aktualizáciu riadiacej jednotky LPG tak sa táto chyba vyskytla asi na viacerých autách s LPG.

-- pát črc 19, 2013 5:48 pm --

takže pridávam ďalší postreh: autorádio mi pravdepodobne zrušilo môj 2-mesačný USB kľúč Sandisk Cruzer Fit. Prehrávanie mp3 začalo posekávať alebo bolo počuť v nahrávkach čudné zvuky teda zobral som kľúč domov že ho preformátujem a nahrajem mp3 nanovo no kľúč sa tvári, že neexistuje. Podotýkam, že mp3 boli v klasickom formáte 128kbps alebo 192kbps CBR a prehrávalo ich pár dní bezchybne. Tak teraz neviem či som mal šťastie na zlý kus USB kľúča alebo či to je rádiom. Teraz som nahodil starý Kingston a uvidíme ako dlho vydrží.
+ včera som bol na výmenu lambda sondy, síce po update sw prestalo blbnúť LPG no s odstupom pár dní začalo blbnúť pri jazde na benzín. Niekoľkokrát zdochlo po naštartovaní alebo keď nie tak bolo neskutočne lenivé a často nedržalo otáčky voľnobehu. Po prepnutí do LPG už fičalo OK. Po druhej diagnostike mi vymenili lambda sondu.

ps: práve beží zvolávacia akcia na LPG Sanderá práve na aktualizáciu SW riadiacej jednotky LPG.
marecek666
Uživatel
Uživatel

Další

Zpět na Dacia SANDERO